alt

YAŞA VE ZAMANA BAĞLI GÖRME KAYIPLARINDAN KORUNMAK, GÖZ SAĞLIĞINI VE GÖRÜŞ KALİTESİNİ SÜRDÜREBİLMEK


Görme yeteneğimizde yaşlandıkça birçok değişiklik meydana gelir.

Zamanla, yaşa bağlı görme kaybı belirtileri gözlemleriz. Bu belirtileri izlemede ve farkında olma konusunda dikkatli olmalıyız. Görüş kayıplarında erken teşhis, sağlıklı görmeyi tehdit eden birçok durumun ilerlemesini önlemede kritik öneme sahiptir. Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi olarak hastalarımızın görme sağlıkları üzerindeki riskleri en aza indirebilmek için mümkün olduğunca bilgilendirilmelerini istiyoruz.


Yaşla Bağlı En Önemli Görme Değişiklikleri Şu Şekilde Sıralanabilir

Yaşlandıkça görüşümüzde yaşayabileceğimiz en yaygın değişikliklerden bazıları şunlardır:
- Görmek için daha fazla ışığa ihtiyaç duymak görüş kalitesinde meydana gelen olumsuz değişikliklerin başında gelmekte. Yaşlandıkça, daha net görmek için daha fazla ışığa ihtiyaç duymaya başlayabiliriz. Bu nedenle zamanla daha fazla ışığa, çalışma lambalarına ve okuma lambalarına ihtiyaç duymaya başlanması olası bir durumdur.
- Yapılan araştırmalar gösteriyor ki 45 yaşın üzerindeki kişilerin %80'inde presbiyopi gelişiyor. Presbiyopi gözlerindeki lenslerin daha az esnek hale gelmesi ile oluşmakta. Presbiyopi bir sayfadaki nesnelere veya kelimelere yakın odaklanmayı giderek zorlaştırır. Presbiyopi, birçok insanın bifokal göz içi mercek ya da Lazer Presbyond teknolojisi gibi tedavilere ihtiyaç duymasının nedenidir.
- Işık kaynaklarına bakışta ve parlamalara karşı artan hassasiyet. Bu, özellikle araç kullanımı sırasında bir sorun oluşturmakta. Bu konuda polarize camlar yardımcı olabilmekte.
- Renk algısında meydana gelen değişiklikler yaşa bağlı görüş kalitesinde gözlemlenen değişikliklerdendir. Yaşlandıkça, gördüğümüz renkler biraz donuk olabilir.
- Daha az gözyaşı üretimi, kuru göz sendromu. Gözlerimizi sağlıklı tutmak ve net görmeyi sürdürmek için mutlak olarak gözyaşlarına ihtiyacımız var, bu nedenle yaşa bağlı olarak gelişen kuru göz sendromu ciddi bir sorun olabilir.


Görmeyi Tehdit Eden Koşullar ve Yaş

Yaş ilerledikçe görüşümüzde meydana gelen tüm bu değişikliklerle yaşamak sinir bozucu olabiliyor. Günümüzde presbiyopiyi okuma gözlükleriyle, göz içi akıllı lensler ile ya da lazer presbyond göz ameliyatı ile düzeltebilmekteyiz. Kuru gözü tedavi etmek için göz damlası kullanabiliyoruz. Ayrıca üzerinde önemle durulması gereken ve yaşlandıkça retina deformasyonları nedeniyle meydana gelen bir dizi görme problemi de vardır. Bu hastalıklar görme için çok daha ciddi birer tehdit durumundadır ve kalıcı görme kayıplarına neden olabilmektedir. Bunlar arasında diyabetik retinopati, maküla dejenerasyonu (Sarı Nokta Hastalığı), katarakt, glokom ve retina dekolmanı bulunur.

Tıp ve teknoloji, bu göz hastalıklarının tedavisinde veya ilerlemesini yavaşlatmada zaten uzun bir yol kat etti ve gelecekte sadece mevcut durumdan daha iyi bir yerde olacağımız aşikar. Semptomları ve uyarı işaretlerini ne kadar erken yakalayabilirsek, hastaların görme duyusu o kadar uzun süre sağlıklı kalabilir. Bu nedenle, düzenli göz muayeneleri yaş ilerledikçe, yıllar içinde giderek daha önemli hale gelmektedir.


Bu bilgiler Görüşünüzün Sağlıklı Kalmasına Yardımcı Olabilir

Düzenli göz muayenelerini aksatmamak görüş kalitesini korumak adına hayati önemde. Ayrıca günlük hayatımızda görme yeteneğimizi korumak için yapabileceğimiz üzerimize düşen pekçok şey var. Özellikle güneşin yılın uzun döneminde etkili olduğu İzmir gibi bölgelerde, dışarıda UV engelleyici güneş gözlüğü takılması (hangi mevsim olursa olsun) Retina hastalıkları açısında uzun dönemde koruma sağlar. Aktif bir hayat sürdürmek, sağlıklı besinler yemek ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan kaçınmak göz sağlığı açısından önemlidir. Bu ipuçlarını takip etmek, genel sağlığınızı iyileştirmek bir yana, göz hastalıkları için birçok risk faktörünü büyük ölçüde azaltacaktır!

İş gereği yada eğlence amaçlı gün boyunca dijital ekranlara bakarak uzun zaman geçiriyorsanız, göz sağlığınızı korumanız için iyi bir ipucu da 20-20-20 kuralıdır. Her 20 dakikada bir, yaklaşık 20 saniye boyunca en az 6 metre uzaktaki bir şeye odaklanarak gözlerinizi ekrandan ayırın. Bu, göz yorgunluğuna çok yardımcı olabilir!

netgöz Cerrahi Tıp Merkezi Olarak Hedefimiz Hastalarımızın Yaşam Boyu Görme Sağlığını Sürdürmeleridir Özellikle 40 yaşın üzerindeki hastalarımız için yıllık rutin göz muayenelerinin öznemi yadsınamaz.


Son bir soru. Son göz muayenenizden bu yana ne kadar zaman geçti?

Emin değilseniz veya uzunca bir süre olduğunu biliyorsanız (ve özellikle görüşünüzde herhangi bir değişiklik fark ettiyseniz), sizi görmeyi çok isteriz. Her Daim Net Görün, Sağlıklı, Mutlu, Huzurlu Kalın.